Jag har precis provat vad jag skulle säga var 2 blodriskor, tyckte dem var riktigt goda. men när jag läser om riskor så är det 3 sorter som ger en morots färg i snitt. det jag undrar är hur stor är skillnaden i smak mellan ex blodrisk,läckerriska grönfläckig vinriska?
sen undrar jag varför man säger att den blöder det droppar ju inte direkt saft från dem:p
Blodriska - saknar vanligen gropar i foten.
Grönfläckig vinriska - blöder en morotsfärgad saft som efter 5-10 minuter övergår i vinrött, ofta kraftigt grönfläckig hatt.
Jag tycker största skillnaden mellan granblodriska och tallblodriska är konsistensen. Tallblodriskan är fastare och aningen godare. Vinriska har jag inte smakat.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.