0 593 visningar

4 svar

Är detta en kremla

anita

15 okt 2015 kl. 13:39

Är detta en kremla har satt ihop bilden för det går ju bara lägga en bild
och tittade bara en i dag tack Anita

0

Irene A

15 okt 2015 kl. 18:11

Ja, en kremla. Har du smakat och luktat på den också?

0

anita

15 okt 2015 kl. 18:19

Nej det har jag inte får leta flera

0

Irene A

18 okt 2015 kl. 10:43

Jag frågade om lukt för det såg ut att kunna vara sillkremla, den äkta xerampelina som växer med tall, och som har den typiska skaldjursdoften när den åldras eller torkar. Bäst känns gruppen igen på den mjuka märgen i foten som blir brun efter en stund när man tryckt på den.
Letar du upp fler, kolla vilka träd som finns i närheten också. Det är ofta en bra hjälp när man ska försöka identifiera svampar.

0

Daniel

20 okt 2015 kl. 21:20

Jag har tillochmed skaffat en bok om träd för att kunna skriva bättre förklaringar senare :P

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone