Växer i gräsmattan runt ett äppelträd. Dyker upp i September-Oktober varje år. Finns blandad lövskog i närheten.
Växtplats: Växjö i Småland
Här kommer en bild till av mina svampar.
Mvh
Smaland
Vit tuvskivling kan det nog vara. Hur som helst är det ingen matsvamp.
M Krikorev, då är det ingen svamp man vill ha i trädgården. Utbreder sig mer från år till år. Hur gör man för att minska eller bli av med den?
Mvh
Smaland
Jag vet inte hur man blir av med den i gräsmattan. Jag vet att en del har prövat att regelbundet ösa på ett tjockt lager med kalk på och runt växtplatsen för oönskade svampar, men jag vet inte om det fungerar.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.