0 559 visningar

4 svar

Hjälp med att identifera svamp

Smaland

23 okt 2015 kl. 14:26

Växer i gräsmattan runt ett äppelträd. Dyker upp i September-Oktober varje år. Finns blandad lövskog i närheten.
Växtplats: Växjö i Småland

0

Smaland

23 okt 2015 kl. 14:41

Här kommer en bild till av mina svampar.
Mvh
Smaland

0

Michael Krikorev

23 okt 2015 kl. 15:19

Vit tuvskivling kan det nog vara. Hur som helst är det ingen matsvamp.

0

Smaland

23 okt 2015 kl. 16:01

M Krikorev, då är det ingen svamp man vill ha i trädgården. Utbreder sig mer från år till år. Hur gör man för att minska eller bli av med den?
Mvh
Smaland

0

Michael Krikorev

23 okt 2015 kl. 20:48

Jag vet inte hur man blir av med den i gräsmattan. Jag vet att en del har prövat att regelbundet ösa på ett tjockt lager med kalk på och runt växtplatsen för oönskade svampar, men jag vet inte om det fungerar.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone