Hej, blev informerad av en äldre kvinna att detta var höstmusseron. Jag kan inte hitta en bild av den svampen som liknar nåon av svamparna på mina bilder. Vad för svamp är det? Plockades den 1.a nov uppe vid Höga Kusten nära havet i granskog.
All svamp på bilderna är frostvaxing. De kan variera ganska mycket i både färg och form.
Frostvaxskivlingen kan t.o.m. se ut så här! Usel blixtbild från 2006-11-06; den ville tyvärr inte bli annorlunda – och jag har inte hittat ngn liknande sen dess!
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.