0 345 visningar

1 svar

Gigantisk skivling, men vilken???

Johanna Olsson

13 nov 2015 kl. 08:19

Hittade den här jätten igår i Bohuslän i barrskog. Tyvärr gick hatten sönder på väg hem, men den är ca 22 cm, och foten mäter 30 (!)cm.

Skivorna är något mörkare än hatten. Och kanterna på hatten är lite “strimliga” ( se bild)

Vad kan det vara för sort? Är den ätlig?

0

Michael Krikorev

13 nov 2015 kl. 13:00

Kan vara rynkspindling, Cortinarius elatior, som brukar ha en så avsmalnande och kraftig fot och fårad hattkant.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone