0 555 visningar

3 svar

Vad för svamp?

Björn

16 jul 2016 kl. 20:42

Plockad i Visby, på en gräsmatta/park, precis vid roten av ett lövträd.

0

Michael Krikorev

16 jul 2016 kl. 21:09

Definitivt en champinjon, och den ser ut att höra till den gruppen som gulnar i svampköttet:
http://svampguiden.com/champinjoner

Om lukten påminner om anis/mandelkubb är det troligen någon art i gruppen kring snöbollschampinjon:
http://svampguiden.com/art/visa/agaricus_arvensis

0

Björn

16 jul 2016 kl. 21:39

Jag är dålig på att placera doften, men den är angenäm och lockande. Kanske mandel.

Då den inte luktar illa, och är champinjon, så tolkar jag det som att den är en matsvamp.

Tack!

0

Björn

16 jul 2016 kl. 21:48

Provade att steka en bit smaken har tydlig mandelkaraktär. Mycket god!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone