0 638 visningar

7 svar

Ätlig svamp?

Johanna

31 jul 2016 kl. 17:55

Hej.det är så roligt med svamp och långsamt börjar jag lära mig! Den här sorten känner jag dock inte igen.

De äldsta svamparna skiftar i rosa (framför allt foten) medan de yngre är mer beige/gula

0

Johanna

31 jul 2016 kl. 20:38

Inga svar, men kanske om jag kompletterar lite…
Svampen växte i Bohuslän, blandskog. Svamparna växte i “klumpar” och/ eller tätt intill varandra. God doft, lite som mandel?
Bifogar en bild till…

Q

0

KNEjk

31 jul 2016 kl. 20:42

Jag tycker det ser ut som en kremla pga av skivorna, men jag är inte helt säker.

0

Irene A

31 jul 2016 kl. 20:43

Jag är inte säker, men har ett förslag ändå: musseronvaxing, Hygrocybe fornicata.
Sen finns en art som heter rodnande lutvaxing också, Hygrocybe ingrata…

0

Mörk tuvskivling?

Johanna Olsson

31 jul 2016 kl. 21:08

Hej. Tack för svar. Tror inte att jag plockat någon vaxing,-“mina” svampat ät inte så skira/späda. Funderar på om det kan vara mörk tuvskivling?

0

Joachim Krumlinde

31 jul 2016 kl. 23:01

Det är ingen tuvskivling och f ö är inte alla vaxskivlingar skira eller späda.

0

Johanna

31 jul 2016 kl. 23:23

Ok Joachim, ingen tuvskivling.men jag tror inte att Irenes förslag, -musseronvaxing-, stämmer. Vad kan det vara. Skickar med en bild till…

0

Michael Krikorev

3 aug 2016 kl. 00:41

Jag gissar på någon av såpmusseronerna, men svårt att säga något säkert enbart efter bilderna.De får ofta rosa till rödaktiga fläckar i skador och med tiden. Det är ett komplex av flera arter:
http://svampguiden.com/art/visa/tricholoma_saponaceum

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone