0 394 visningar

2 svar

Konstig svampartikel i HD

buff

3 aug 2016 kl. 08:43

Denna artikel dök upp i dagens HD 3/8-2016. Förstår någon vad som avses med påståendet att “många ätliga svampar är lika giftiga”? Lika giftiga som vad? Stenmurklor är både giftiga och ätliga, men de har ju inte säsong nu. (Jag saknar det gamla Svampguiden-forumet väldigt mycket.)

0

buff

3 aug 2016 kl. 08:45

Och här är länken till artikeln: http://www.hd.se/2016-08-03/fa-svampar-i-skogen-ar-atliga

0

KNEjk

3 aug 2016 kl. 11:06

Ja det var en något luddig artikel. “Det är ofta inte farligt att äta en liten bit av en giftig svamp.” Nej men det är ju verkligen inte att rekommendera! Dumt att uppmana folk till att smaka på farliga svampar. För jag tror nämligen att en del kan tolka det så. Annars var det sista i artikeln bra, giftinformation och att man bör spara svampen för identifiering.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone