0 446 visningar

2 svar

Cortinarius?

Caspar

19 aug 2016 kl. 09:32

Tacksam för hjälp med denna. Har nycklat utan någon som helst framgång..
- växer i sumpskog med klibbal, björk och gran
- sporer 6-7 x 8-9
- chokladbrunt sporpulver
- vitt kött som inte ändrar färg
- ingen speciellt lukt

0

Jonet

19 aug 2016 kl. 10:39

Kanske vitspindling?

0

Caspar

19 aug 2016 kl. 11:04

Ser klart misstänkt ut men den verkar vara knuten till ädellövskog och spormåtten stämmer inte så bra..

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone