0 881 visningar

5 svar

Spindling i granskog

pallinalf49

25 aug 2016 kl. 22:53

Näringsrik granskog bland blåsippa, tvåblad, skogsnycklar och nattviol växer denna spindling, jag tror på kryddspindling?

0

pallinalf49

26 aug 2016 kl. 16:56

Har kollat i mikroskop och sporstorlek och form stämmer inte med kryddspindling, får spormåtten till nästan runda
6 X 7.  6 X 7,5.  6 X 8. 6,2 X 8. svagt vårtiga gulbruna.

0

gegge

26 aug 2016 kl. 17:34

brödspindling?
ett förslag

0

Irene A

27 aug 2016 kl. 16:14

Jag har aldrig sett något liknande, och hittar inget som stämmer :-/

0

pallinalf49

27 aug 2016 kl. 18:20

Tack att du kollade Irene, jag hittar heller inget som stämmer ,men nog är det väl en spindling. Jag har den sparad och torkad.

0

pallinalf49

28 aug 2016 kl. 12:14

Efter mycket letande och konsultation med Karl Soop får jag det till Vagabondspindling, C. verpertinus

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone