Någon riska är det tyvärr inte. Den ser lite överårig ut men någon Cortinarius/spindling bör det väl vara. Nej ingen matsvamp hur som helst.
Okej, tack Irene! ...INGEN riska alltså.precis som du skrev i svaret så har jag ( av misstag)lagt upp två inlägg/ frågor om samma svamp. Ledsen för det, men tacksam att du tog dig tid och svarade.
Har hittat en ny svamp ( se nytt inlägg)
Funderar på blodriska, kommentera gärna om du vet! Tack igen Irene! ( kopierar meddelandet till båda mina inlägg)
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.