1 1436 visningar

6 svar

Blodsopp..?

Veronica

9 sep 2016 kl. 20:42

Undrar om detta är blodsopp. Är inne på det men vill vara riktigt säker. Hade ingen kniv med ut och de fick finnas kvar. Blev direkt blå när den bröts och lika så på foten och rörlagret som gav fingeravtryck. Köttet var gult han vi se. Lukt behaglig som en KJ. Hittade flera ex men de var övermogna dock inte mask. Undrar lite kring det tydligt vita längst ned på foten, är det typiskt för blodsopp?

0

Veronica

9 sep 2016 kl. 20:43

En bild till

0

Veronica

9 sep 2016 kl. 20:44

Ytterligare en

1

Joachim Krumlinde

9 sep 2016 kl. 20:53

Ja, det är blodsopp. Syns på den prickiga foten - inget nät.

0

Veronica

10 sep 2016 kl. 14:58

Varför jag undrar är också dör att jag hittadw dessa utanför Kalmar och de finns inte reg i artportalen. Vill ju vara eiktigt säker på den svamp som hittas.

0

Veronica

10 sep 2016 kl. 15:01

Och att skriva från en mobil är inte min grej ser jag på stavningen..
hittade och riktigt ska det ju vara!

0

Michael Krikorev

10 sep 2016 kl. 15:37

Det vita längst ned på foten är troligen en parasitsvamp som angripit och täcker foten med vitt mycel. Blodsopp känner du igen bl.a. på de blodröda små prickarna på foten och avsaknad av ådernät. Läs mer: http://svampguiden.com/art/visa/boletus_luridiformis

Och här är utbredningen enligt Artportalens rapporter: https://artportalen.se/search/map/taxon/3128

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone