0 1151 visningar

1 svar

Olika Kantareller i Sverige?

Miina

2 jul 2017 kl. 15:27

HEJ ALLA! Jag hittade denna bilden över vad som beskrivs som olika varianter på Kantareller.. Denna är lånad och tagen i Alabama USA. Det framgår att det är nyligen plockade i där med.
Min fråga är, Vilka av dessa har vi i Sverige?
Är alla goda som matsvamp?
Vad heter dessa varianter? Gärna namnen på Svenska om möjligt.
Tacksam för svar!

0

Stefan J

3 jul 2017 kl. 15:50

Inga europeiska kantareller finns Amerika. Namnet Cantharellus cibarius har ofta använts om amerikanska kantareller men de är alla felbestämda.

I en nyligen publicerad genomgång av europeiska kantareller är det bara en som rapporteras utifrån - C. pallens finns i Marocko.De amerikanska har nog inget svenskt namn.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone