Vinkremla, gulkremla, smörsopp, tallsopp är mina gissningar! Lite osäker på den gula soppen dock, om det är smörsopp men vet inte vad det annars är! Alla hittade på en sandig, stenig ö med lav, blåbärsris och tall i Norrbotten.
Längst ned kan också vara tegelsopp. Svartnar köttet vid snitt? (isåfall tegelsopp).
Jag ser åtminstone tre fruktkroppar av storkremla. Sopparna bör kunna vara smörsopp, trots att de ser ovanligt ljusa ut. Den nedersta soppen är tegelsopp.
För att undvika missuppfattningar och göra det enklare att ge svar bör du bara ladda upp bilder med en art i taget. Här är tips om du vill ha hjälp med artbestämning:
5.1: Ladda upp tydliga foton av svampens översida och undersida. Gärna också en bild i genomskärning
5.2: Har svampen någon speciell doft eller smak? Söt, besk/bitter eller mild?
5.3: Beskriv miljön och vilka trädslag som finns i närheten. Växer den på marken? I så fall är det i skog eller på öppen gräsmark? Vilka trädslag finns i närheten? Ta gärna en översiktlig bild av växtplatsen. Om svampen inte växer på marken utan istället på ved, grenar, stubbar eller trädrötter så beskriv det. Är det en liggande grov trädstam? Är det på en pinne eller en gren? På levande eller dött träd? På en stubbe? Eller kanske på vedbitar som ligger begravda i marken?
5.4: Beskriv all övrig information som kan vara till hjälp vid artbestämningen. T.ex. i vilken del av landet den är funnen.
5.5: Försök att hålla dig till principen en fråga per svamp. Om du ställer en fråga med en bild som innehåller massor av olika svampar finns risk att det upptår otydligheter.
Källa: http://svampguiden.com/information/forumregler/
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.