3 689 visningar

3 svar

Vad kan detta vara?

Miaost73

28 jul 2017 kl. 21:42

Hittade denna växande tillsammans (fot i fot) med en likadan. Två till växte ca tre decimeter där ifrån, vid en skogsbilsväg med blandskog, framförallt björk. Luktar champion och är gulaktig i färgen. Ca 8 cm hög.

1

Miaost73

28 jul 2017 kl. 21:47

Fick inte med två bilder…

0

Oskar 16 år Småland

28 jul 2017 kl. 22:06

Tycker den påminner om en lite extra fjällig stubbmusseron. Är dock inte hundra, så invänta fler svar. Men nu har du fått ett förslag iallafall.

0

Michael Krikorev

29 jul 2017 kl. 10:16

Det är en tofsskivling i släktet Pholiota. Möjligen fjällig tofsskivling (P. squarrosa) eller närstående art.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone