0 377 visningar

8 svar

Vad är det för ticka?

Ola

23 sep 2006 kl. 20:10

Någon som vet vad det är för ticka?

0

Ola

23 sep 2006 kl. 20:10

Glömde bild

0

Kalle

23 sep 2006 kl. 20:16

Det blir lättare att svara på din fråga om du berättar t.ex på vilken sorts träd den växte.

0

Klibbticka

Irene A

23 sep 2006 kl. 20:18

Klibbticka, Fomitopsis pinicola. Den arten kan växa på flera olika trädslag. Tall, gran och al tror jag är vanligast.

0

Klibbticka

Ola

23 sep 2006 kl. 20:47

Tack för svaret, jag tror den växte på en bok.

0

Klibbticka

Andreas

24 sep 2006 kl. 01:36

Sjukt cool bild!!

0

Klibbticka

Gula

24 sep 2006 kl. 11:16

vilken otrolig bild!! Så där tydligt SER jag inte ens på nära håll… FINT!!

0

Ola

24 sep 2006 kl. 17:06

Tack, ja om man nu får säga så så är jag faktiskt ganska nöjd med bilden, men jag tog väldigt många för att vara säker på att någon blev bra. Kul att man har med kameran för en gångs skull när man hittar något som är värt att fotografera.

0

Tanja

24 sep 2006 kl. 17:09

Otroligt svamp… fin bild också, herr ola.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone