0 727 visningar

1 svar

vad är detta för sorter? / ätbara?

K fr

13 aug 2017 kl. 20:26

hittades i stenrik barrskog i norra norrland

0

Michael Krikorev

13 aug 2017 kl. 23:14

Det är ingen bra idé att plocka arter du inte själv vet eller misstänker dig veta vad det är för art.

Den första bilden visar tegelkremla: http://svampguiden.com/art/visa/russula_decolorans
Den andra bilden visar rödbandad spindling (ingen matsvamp!)
Den tredje bilden visar en strävsopp, troligen tegelsopp: http://svampguiden.com/art/visa/leccinum_versipelle

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone