Hej Alf ! Tror du vi frågar om samma svamp ?? Jag har min bild i den här tråden.
http://svampguiden.com/forum_visa.asp?inr=25613&fnr=1&sok=nya
Det är troligen lilaspindelskivling, Cortinarius evernius. Den är mycket allmän i fuktig barrskog. Vitterspindling, Cortinarius agathosmus, är mycket sällsynt. Har bara sett den ett fåtal gånger på 30 år, trots flitigt exkurrerande i västsvenska skogar. Möjligen är den något vanligare norrut.
Nämen! Igen! Precis när jag tänkt igenom mitt svar som på inlägget som inte blivit besvarat sen 22:51 kom Anita S före. Jag tänkte skriva:
Umbraspindling är det inte. Vitterspindling tror jag inte heller på. Men troligtvis är det lilaspindling - Cortinarius evernius.
..instämmer med Anita och Hans v E - ser ut som lilapspindling och den är rätt vanlig här i de så vanligt förekommande sura tassemarker som jag och Alf vandrar omkring i här i Hälsingland. En viktig karaktär för lilaspindlingen är den avsmalnande foten som går i lila, speciellt nedtill. Vitterspindling är inte så vanlig här och den brukar ha mer kraftigt velum på foten än vad Alfs bild visar. Vi har gott om umbraspindlingar (även den ljusa) men de går i mer brunt på foten.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.