Hej !Jag är ny på forum och hoppas på ert expertis. Var i helgen i Hemsjödalen, nära Alingsås och hittade , tror jag, fårtickor i gammal granskog. Tyvärr hde ingen kamera med mig. Kan dem förväxlas med annat giftigt. Har ingen svampexpert i närheten. De var helt vita när jag plockade men fick en aning färg efter att ha lägat i korgen över natten. Ser lite sprickor på toppen av hatten.
Kan Ni ge tips hur jag skall kolla.
Sedan hittade jag en svamp mycket lik en trattis men mycket mer gult i skivor. Växt bland trattisar.
Titta på denna sida:
http://svampguiden.com/art/visa/Albatrellus_ovinus
Är det likt dina fårtickor? Kna också vara mycekt vitare. Blev de gulfläckiga? Fårtickan blir också starkt gul när den hettas upp, om man inte använder gjutjärn - då blir den svart.
Du skall ju helst inte ha dina svampar stående över natten.
Fårtickan är ganska lätt att känna igen, även för en som är novis som jag.
Bilderna på svampguiden är lite mer “sprukna” än de fårtickor som jag stött på.
Har lagt ut bilder på följande ställe efter en fråga som jag hade, då jag tänkte att de såg lite “bruna” ut dvs mot brödticka hållet.
http://svampguiden.com/forum/visa/26101
Det där med din “trattisliknande” svamp vågar jag inte ens svara på. Om du inte är säker så släng den.
Det finns en risk att det är Toppig giftspindling som är en dödlig svamp som växer i samma miljö som trattkantareller.
http://svampguiden.com/art/visa/cortinarius_rubellus
Tack Magnus och Nina. Även mina tickor var mindre spruckna. Darför samma tvekan. Steckta ser likadant ut. Det måste vara fårticka.
Det är inte toppig giftspindling. Färgen på hatten är samma som trattisar men undersidan är gult nästan mot orange.Nästa gång skll jag ha ta foto.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.