0 245 visningar

6 svar

Skålsvamp ?

Lena M

26 sep 2006 kl. 16:05

Tyvärr blev bilden oskarp, men kan någon artbestämma den.
Växte i mossa, mest tall . Den var ca 6 cm stor och ljust gulbrun, ingen speciell doft, kändes gummiartad och bara detta ex.

0

klas jaederfeldt

26 sep 2006 kl. 16:26

tycker det ser ut som haröra

0

Lena M

26 sep 2006 kl. 17:03

Ja du / ni är otroligt duktiga. Att kunna artbestämma fast bilderna ibland är undermåliga. Du skall ha tack !

0

Bo E

26 sep 2006 kl. 17:06

Har ett minne av att haröra var en läckerrhet som jag åt som barn.
Gäller det nu, elöler har den blivit en raritet som bör fredas eller har gifter uppdagats?

Man vet ju så lite om vad som hänt de senaste 30 åren…?

0

Hans v E

27 sep 2006 kl. 10:51

Det är nog inte haröra men säkert samma släkte - Otidea. Det är ett dåligt utrett släkte. Jag har i barrmatta under granar hittat svampar som precis liknar din.

0

Bo E

27 sep 2006 kl. 14:29

Som jag minns de läckra haröronen så var de mer tydligt upprätta och liknade…ja…haröron, mer än på denna bild.
Smaken var mandel / nötaktig vill jag minnas.

0

Hans Myhre

27 sep 2006 kl. 22:43

Det er vel helst Otidea onotica, vokser i grupper. Den her var vel ikke helt alene?

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone