0 294 visningar

1 svar

Rödgul taggsvamp

Annika

26 sep 2006 kl. 18:58

Vi har hittat massor med svamp som liknar den. Men vi vågar inte plocka dem eftersom vi är osäkra. Finns det nån man kan förväxla med, är den god att äta? Vågar vi plocka den?

0

bo e

26 sep 2006 kl. 19:24

såvitt jag vet är ingen taggsvamp med ätbar konsistens giftig.
det finns vissa arter med närmast lädewr- barkartad konsistens som väl inte riskerar hamna i grytan.
de stora mörkt brunlila taggsvamparna är också ätliga som unga (se spec. inlägg om den).

den bleka taggsvampen är den bästa matsvampen av dem, tycker jag.
den rödgula brukar vara tidigt maskangripen och är något tunnare i köttets konsistens.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone