I ett naturreservat vid en å eller liten sjö i norra uppland. Växte nära den sällsynta violgubben. Är det en champinjon eller stolt fjällskivling? Eller nåt helt annat..? Dessa plockades för 2 dygn sen, undersidan var mer rosa då.
Fjällskivlingens skivor är vita - inte rosa och svartnande. Alltså någon art av champinjon.
Det är en champinjon, men troligen inte skogschampinjon utan någon av de andra brunfjälliga arterna i släktet. Ofta svåra att artbestämma enbart efter bilder.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.