Ser den ut så här på undersidan?
http://svampguiden.com/art/visa/boletus_luridiformis
Fantastiskt vad många svampfreaks det dyker upp i år! Den här ser ju ut som en gammaldags väckarklocka.
Denna hittade jag igår, också en tvilling.
Ett litet troll… Det måste vara solfläckarna!
Tack för att ni postar så mycket fint. Jag kommer inte ut i år p.g.a. en inflammation (eller vad det nu är) i hälen, så jag får nöja mig med att sitta här och dregla.
Men åh, din stackare…
@HLilja Eller hur? För ett par år sedan var det armbrott med otrevliga följder p.g.a. sjukvårdens nonchalans (grrrr!). Sen var det så torrt att ingen svamp fanns.
Tack och lov kan jag cykla obehindrat den här gången. Annars skulle jag dega ihop helt. Kan numera (efter ungefär 10 månader) gå lite längre med stöd, så jag hoppas på nästa sommar.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.