0 589 visningar

4 svar

Sotvaxing eller ej?

Dabe

20 sep 2019 kl. 11:33

Hej, andra gången jag plockar vad jag tror är sotvaxing, hade tänkt äta av den idag och då kan man aldrig bli för säker tycker jag. Plockad intill tall, gran och björk i djup mossa i Västra värmland. Något exemplar har lite ljusare mittparti på hatten. Foten är på vissa exemplar jämt gråstrimmig från hatten och ända ner. Ska det vara så eller kan det vara streckvaxing? Mvh

0

JanAUppsala

20 sep 2019 kl. 12:14

De flesta - eller möjligen alla - är sotvaxingar. Omöjligt (för mig) att avgöra på en sådan bild. Visa istället hur EN eller några få svampar ser ut på nära håll och olika vinklar.

0

Dabe

20 sep 2019 kl. 12:29

Tack Jan för svar. Förstår det, här får du lite mer bilder. Mvh

0

Dabe

20 sep 2019 kl. 12:30

.

0

Dabe

20 sep 2019 kl. 12:44

Räcker de bilderna eller behöver du fler? Får man lägga in fler än 3 bilder?

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone