0 1015 visningar

4 svar

Vit i bokskog

DanRin

10 okt 2019 kl. 12:22

Hittade denna i kvarterets bokskog. Växte i klungor runt träden. Känns alldeles för sent för vårmusseron, men läste i appen ‘Svampguiden’ att vårmusseronen även kan växa på hösten.
Den luktar väldigt starkt av ngt, men kan inte placera doften.
Kul om den svampen finns i grannskapet, då kan man ju plocka även på våren.

1

bra svar

JanAUppsala

10 okt 2019 kl. 12:54

Musseronen luktar kanske rättika…

1

DanRin

10 okt 2019 kl. 13:22

Googlade lite efter det du skrev, du tänker rättiksmusseron? Asch då, om jag ändå visste hur rättika luktade…

0

sopp

Linus b

22 okt 2019 kl. 19:29

Fins det några svampar som till exempel är utrotade sen 50 till baka

0

mumrik

22 okt 2019 kl. 22:53

Nä. Är de utrotade så finns de ju inte.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone