Har hittat väldigt mycket trattkantarell igår och undrar om man ska ta bort foten. I en gammal svampbok hittade jag att den vinner på om man tar bort i alla fall fotens nedre del. I nyare böcker inte ett ord om det.
Hm, det har jag aldrig hört och inte heller tillämpat. Fast i praktiken åker ofta en mindre eller större del av foten bort pga fastvuxen mossa. Dock tycker jag ibland att trattisar kan ha en smak av mossa…kanske den man får bort om man kapar mer av foten, när de har vuxit i mossa??
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.