0 363 visningar

6 svar

Galen i svamp

Anita Ö

28 sep 2006 kl. 12:18

Jag har fått svamp på hjärnan, lever mest på svamp men kan det vara nyttigt? Kan man prata om svamp och fotografera den så kan man ju måla den, drömma om den och längta efter den. Man blir ju så himla glad av svamp när man hittar den, det är ju bara hur bra som helst att det finns ett svampforum också. Jag tror att jag har blivit svampgalen.
Vad tror ni?

0

Anita Ö

28 sep 2006 kl. 12:20

kan det vara en eldsopp?

0

Tony S

28 sep 2006 kl. 13:22

Ser mer ut som en blodsopp, med den mörkbruna hatten.

0

cicki

28 sep 2006 kl. 15:38

Anita, du är inte ensam om dom symptomen, kan man bli skogstokig kan man väl även bli svamptokig! Kolla in dom här!
http://www.first-nature.com/fungi/id_guide/tricholomataceae/laccaria_amethystea.htm

0

Anita Ö

28 sep 2006 kl. 16:38

OOOOOOOOOOO vilka snyggingar Cicki jag blir skogstokig av alla underbara svampar och nu ska jag kolla blodsoppen som jag målat av efter verkligheten men inte kunde bestämma Tack Tony!

0

Gula

28 sep 2006 kl. 16:43

Jag tycker du skall måla av varendaste en svamp du ser, dina målningar är jättefina!! Du skulle kunna göra (= trycka) postkort av dom, det finns säkert många som vill skicka så fina kort. Eller ha en utställning!

0

Anita Ö

28 sep 2006 kl. 19:29

Oj ja men va trevligt att höra jag får sätta lite fart med både det ena och det andra, men det får bli efter svampsäsongen och har jag jobbat så mycket så det här med måleriet har fått stå tillbaka, det är jätteroligt med lite uppmuntran tack rara Gulan och ni andra som är på forumet.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone