0 759 visningar

4 svar

Någon som vet vad detta är?

Charoline

10 jun 2020 kl. 15:25

Som rubriker lyser. Är det någon som vet vad detta kan vara?

0

TommyD

11 jun 2020 kl. 06:48

Gissar vilt på slåtterbroking.

0

Gunilla Svensson

14 jun 2020 kl. 13:22

På bara några dagar kom massor av svampar i min odlingslåda. Kan nog finnas flera anledningar, blandat i hästgödsel,kompost, köpt jord som legat sen förra året i plastförpackning. Jag undrar om mina grönsaker går att äta ändå? Kan det finnas giftiga svampsporer på salladen eller under jorden på vitlöken?

0

Joachim Krumlinde

15 jun 2020 kl. 11:06

Det mesta ser ut att vara vitspröding. Nej, det är inget problem att äta grönsakerna.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone