0 1660 visningar

1 svar

Flytta kantarellstånd??

Bengt-Erik

31 jul 2020 kl. 17:01

Jag flyttade till en skogstomt norr om Motala förra våren. På tomten har jag en liten samling kantareller, som tyvärr står på fel plats då jag skall lägga om infarten.
Det vore väldigt fint om jag kunde gräva upp en stor torva och flytta den till ett lämpligare ställe. Är detta möjligt?

0

JanAUppsala

31 jul 2020 kl. 17:52

Kantarellen är en mykorrhizasvamp som vill ha träd eller buskar av rätt art att samleva/verka med. Du bör kolla vilka träd eller buskar som nu står inom möjligt “samarbetsavstånd” och således kan vara “partners” till dina kantareller. Jag vet inte hur kort bit du tänker flytta kantarellmycelet - det KAN t.o.m. vara möjligt att stanna kvar inom samma rotsystem! Det är i varje fall bra, om du har samma träd- eller busk-art inom räckhåll för kantarellmycelet!  Jag har tidigare spånat lite om detta, bl.a. här: http://svampguiden.com/forum/visa/271590  Googla på ”kantarell, mykorrhiza, svampguiden, jan a     -så hittar du mer.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone