0 526 visningar

4 svar

Vilken svamp?

Ulrika Backlund

13 aug 2020 kl. 18:03

Pedersöre, Österbotten, Finland
Barr- och blandskog. Nära vattenflyllda sandtäkter.

0

JanAUppsala

13 aug 2020 kl. 19:02

Någon spind(elskiv)ling. Luktar den något?

0

Ulrika Backlund

13 aug 2020 kl. 19:45

Det kan faktiskt vara en stinkspindling.
Stinker inte, luktar förna bara.
Har inte sett förut:)

0

HLilja

13 aug 2020 kl. 19:54

Luktar den inget är det ingen stinkspindling utan någon annan. Finns många…!

1

bra svar

PeterS

14 aug 2020 kl. 13:21

Blekviolett spindling kanske.
Om det fanns björk.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone