0 540 visningar

2 svar

Tunn, vit, kantarelliknande...?

DanRin

10 sep 2020 kl. 13:02

Hej!
I en blandskog med tall, gran, bok och andra träslag hittade jag runt en gran dessa. En specifik sak jag lade märke till var att de satt ‘hårt’ i marken, varje jag tog kom med motsvarande mängd mossa och jord. Vad kan det vara?

0

DanRin

10 sep 2020 kl. 13:07

Gotland, blandad skog med övervikt på tall och gran. Fanns rönn, bok och lite andra träd i närheten. Dessa funna under en gran. Satt hårt fast i marken jämförelsevis, man fick med en klump med mossa och jord varje gång man tog upp en. Som synes på bilden, vita med gråaktiga hattar, 2-3 cm höga som störst. Vad kan det vara?

0

Jonet

10 sep 2020 kl. 13:42

Det ser ut att vara någon trattskivling (Clitocybe) men jag vågar inte gissa på art.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone