0 872 visningar

3 svar

Är det Rodnande Fjällskivlingar eller Fjällig Bläcksvamp?

Staffan Kvist

10 sep 2020 kl. 18:39

Hej
Kan jag fråga vad detta är?
De växte nere vid planteringen här i Bagarmossen och jag tänkte att de är
unga Bläcksvampar, men så minns jag att tidigare längre ort hade jag hittat
just Rodnande Fjällskivling. Jag vågar inte äta dem.

Hälsar
Staffan Kvist

0

JanAUppsala

10 sep 2020 kl. 19:26

Det är fjällskivlingar som ser ut att vara rodnande!

0

Staffan Kvist

10 sep 2020 kl. 20:51

Hej

Får jag fråga, är de ätliga eller blir jag sjuk om jag äter dem?

0

HLilja

10 sep 2020 kl. 21:32

Har jag fattat det hela rätt så finns åtm tre varianter av den rodnande fjällskivlingen varav någon orsakar illamående. Därför rekommenderar man att helt avstå från att äta dem.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone