Hej,
Jag undrar om någon vet vad detta är för svamp som vi sprang på i skogen utanför Göteborg. Hittades i en blandskog på marken i en glänta och det växte rikligt med dessa svampar runt omkring.
Det var lite ”svåra” foton, bättre med närbilder på en enskild svamp så alla delar syns tydligt. Men jag tycker ändå det ser ut att vara örsopp, kolla upp den.
Hej,
Tack för svaret. Du har nog rätt, det kan vara örsopp, bilderna blev inte så bra och jag har försökt att kolla själv. Det jag inte tycker stämmer med bilder på örsopp och mitt fynd är dess ”buckliga” ovansida som lite liknar en ”Hjärna”. I vilket fall som helst, tack för svaret.
/ Niklas
Bucklorna beror nog bara på att det är äldre och lite ”sladdrigare” exemplar.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.