0 522 visningar

4 svar

Ätlig och god?

KarinC

2 okt 2020 kl. 12:28

I kanten av en golfbana några kilometer norr om Kungsbacka hittade vi denna svamp

0

JanAUppsala

2 okt 2020 kl. 13:07

Vet inte vilken sopp det är, men tror inte den är ätlig och god!

1

HLilja

2 okt 2020 kl. 13:14

Den är då väldigt lik blodsopp, men det gyttrade växtsättet stämmer väl inte riktigt, såvitt jag vet.

0

SvenD

2 okt 2020 kl. 14:28

Jodå, blodsoppen kan gyttra ihop sig så där! Jag har sett det flera gånger här i mellersta Halland.

1

bra svar

Jonet

2 okt 2020 kl. 16:17

Det är blodsopp och jag tycker den är god

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone