0 2271 visningar

3 svar

sopp med (smör)gult kött?

Catarina

29 sep 2006 kl. 10:49

Har plockat ett antal soppar som har ett läckert, smörgult kött, även som torkat. Är inte klibbig som en smörsopp. Såg att pepparsopp verkar vara gulaktig. Ngn som vet vad min gula sopp kan vara?

0

Malla

29 sep 2006 kl. 10:58

Möjligen en Sandsopp.

0

Franco Matli

29 sep 2006 kl. 12:06

Lukt och smak?

0

Andreas

29 sep 2006 kl. 12:39

Grynsopp eller sandsopp skulle jag vilja säga. Pepparsopp är väl röd? Kolla under fliken “matsvampar” här till vänster på sidan och jämför dina svampar med grynsopp och sandsopp.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone