0 928 visningar

2 svar

Sidenticka månntro?

KazumaKuwabara

3 okt 2020 kl. 20:20

Hej kära svampjagare!
Någon som har koll på nedan svamp?

Hittad växande på fallen björk i björk/ tall skog i Skåne.

Hör gärna kunskap om hur du identifierar/ tänker kring tickan du ser om du vill lära ut!

0

SvenD

3 okt 2020 kl. 22:41

Visst ser det ut som sidenticka! En vacker zonerad ticka med vitt segt kött som växer på lövträd. Färgerna kan variera något.

0

cypher

3 okt 2020 kl. 23:47

Tack SvenD!

Bra beskrivning! Tickan var seg/ flexibel i köttet, förvånansvärt ohård.
Läste att den kan misstas för Stereum ostrea. Trametes sp. som en polypore har porer på undersidan, medans Stereum ostrea har en enhetligt vit yta eftersom det är en crust fungus. För någon annan som också intresseras av det!
Tack igen!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone