Jag tycker mig ha läst på rätt bra, men det vore fint att få en bekräftelse av någon med erfarenhet då svampen är en ny bekantskap för mig. Dessvärre råkade jag börja förvälla innan jag tagit något sporavtryck.
De är väldigt blålila rakt igenom, inte minst skivorna. Lite vitt intill hatten. Luktar gott, och inte som något som kallas stinkspindling. Mina foton drar lite åt det gula hållet, skall sägas.
Jag tycker det ser ut som blåmusseroner.
Visst ser de ut som blåmusseroner, men det kan vara mycket bra att få veta var/hur de växte.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.