I Bökenäsets gamal bokskogar växte denna art.
Om vi börjar med växtplatsens drag så var det en bokallé, men just detta exemplar växte även nära ett större stenröse. Kalkrik och lerig jord.
Hatten är rosa i bakgrunden, men har brunorangea fjäll över hela sig. De är ganska glesa vid kanten, men blir sedan alltmer täta.
Skivorna är smutsgula, breda och därmed ganska glest sittande. De är nog nedlöpande.
Stammen är förvånansvärt smal i förhållande till skivor och hatt. Den är flockig längst upp och strimmig längst ner. En trådig rest till ring syns. Färgen är brun och foten kändes träig.
Den doftade fränt, mest likt svavelsyra eller möjligen aningen sötsurt.
Vilken är det?
Dessa är svåra att artbestämma och kräver mikroskopering och närmare undersökning. Ser ut att vara någon art i släktet Lepiota eller Echinoderma.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.