Sundsvall,gräsmatta i bostadsområde, bredvid rönnträd. Att det är em champinjon som är ätbar är jag redan tämligen säker på men brukar inte plocka dem annars. Lutar åt ängschampinjon men vill rådfråga. Rodnar kraftigt och doftar defenitivt mandel,även det äldsta exemplaret doftar mkt behagligt. Väldigt obetydlig ring,och jag menar att samtliga exemplaren ser fjälliga ut. Men visst är ett ätbart tecken,rodnad samt mandeldoft över lag?
Svagt rodnande är i allmänhet ängschampinjonen - och den överhängande hatthuden sitter också bra. Den bör också både lukta och smaka bra! Så ät och njut!
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.