Norra Dalarna. Tallingskog, hällmark och morän.
Så vacker! Men vet tyvärr inte vad det är, annat än att det ser ut som någon riska.
Började försöka redan i går kväll, utan bra riskresultat. Några frågor: fanns det också gran bland tallarna i närheten (funderar på ev glansriska)? Att svampen inte är särskilt stor anar jag vid jmf med cladoniorna/renlavarna - men hur stor är den? Och hur ser hattcentrum ut? Och “hela” undersidan med skivor-fot?
Tack för ditt engagemang i frågan. Tallplantering utan inslag av gran. Troligen vare sig glans- eller granriska. C:a 6 cm hög och ger ett knubbigt intryck. Kanterna på hatten har vikts upp, vilket medfört en markerad cirkel på ovansidan. Foten har samma färg som undersidan på hatten. Typisk riska, men vilken?
Efter några eftersomrar med jobb i renbetesmarker, från norra Dalarna upp till Treriksröset, så är det intressant med en Cladonia-bild med en “svamp”! Om det inte finns ngn gran, så funderar jag på om du kan ha hittat en ovanligt mörk variant av någon av “blodriskorna”. Märkte du någon saft med mycket kraftig färg?
Din svamp ser för mig ut att kunna vara en sådan, men det handlar om “blodet”!
En del om “blodriskorna” finns att läsa bl.a. här:;
https://svampar.se/smf/smt/SMT_2007_2.pdf
och givetvis också i bättre svamplitteratur.
Jag har själv hittat avvikande “blodiga” riskor, t.o.m. “blåblodiga”!
Hur såg din riskas saft ut?
Första tanken var en blodriska, men den står kvar i skogen så jag vet inte om den “blöder”. Liknar dock inte de blodriskor som jag är van vid söderut.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.