God Morgon Svampfolk! Jag hittade denna fina Ticka i Nordvästra Skåne, på botten av stubbe och kunde inte avgöra vilket träd det var. Björk och Ek och lite Gran här och där. Den doftar utsökt och är hård men ändå lite mjuk, eftersom den är fräsch och ung antar jag.
Vet någon exakt vad det är för sort?
Tja Joachim, ja några bilder blev upp o ner, tack igen för hjälpen och tipsen. Ska kolla upp detta fu skrev… själv trodde jag det var en liten Redbelt men ska kolla mer… tack igen för Redbelt, ska skivas och torkad för vinter te!!
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.