Bokskog. Mycket kompakt, Lameller svagt gula. Smak och doft angenäma. Fagerkremla växer i närheten. Kan det vara en variant av fagerkremla ev lactea?
Jag är fullt medveten om att fagerkremlan inte är någon godbit och det var bl a därför jag var tveksam. Lamellfärgen är en annan indikation på att det nog inte är någon var. av fagerkremlan även om köttets fasthet, växtplats mm stämmer. Russula velutipes? Någon som har något annat konstruktivt förslag (har undersökt svamp i många år, inte minst kremlor, men aldrig träffat på denna art!)?
Jag ska kanske tillägga att fagerkremla inte har helt vita sporer och därför inte heller rent vita skivor. Den blekgula färgen på skivorna brukar inte synas så klart på normalt färgade fagerkremlor men framträder kanske tydligare här. Så fagerkremla är nog den bästa gissningen.
Tack för intressanta synpunkter, J K!
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.