Hej,
Jag hoppas du kan hjälpa mig med en svampfråga. Det gäller svampen på bilden förstås.
Är det någon typ av djävulssopp?? Har läst att de är ovanliga på fastlandet men vanliga på Gotland. Stämmer det?
Hittade den under en promenad på sörmlandsleden. Växte lövskog runt omkring, hassel bl.a.
Med vänlig hälsning,
Mats Sjöberg
Hej, det ser ut som ett mycket spännande fynd!
Jag tror det kan vara falsk djävulssopp, Rubroboletus legaliae, som enbart finns ett fåtal fynd av i landet, bl.a i Sörmland. En närmare undersökning krävs för att bli säker. Var mer exakt är den funnen?
Det är en extremt ovanlig art som du gärna får rapportera in till Artportalen där ditt fynd kan göra naturvårdsnytta (https://artportalen.se/). Det går också att rapportera via Artfakta: https://artfakta.se/rapportera/taxon/156
Här finns mer läsning om arten: https://artfakta.se/artbestamning/taxon/rubroboletus-legaliae-156
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.