0 434 visningar

4 svar

riska?

nicke64

28 aug 2021 kl. 12:43

under ek,mild
ihålig fot,spröd

0

Michael Krikorev

28 aug 2021 kl. 16:18

Ja, någon riska ser ju ut att stämma, men vågar inte gissa vilken art. Kolla om den har saft och om färgen på den förändras eller inte efter en stund.

0

nicke64

29 aug 2021 kl. 13:21

färgen blev cremegul

1

bra svar

HLilja

29 aug 2021 kl. 13:56

Jag förmodar att det är gulmjölkig ekriska.

0

Pär Hj

29 aug 2021 kl. 19:52

Jag får det också (med hjälp av Fungi of temperate Europe) till den gulmjölkiga ekriskan. Det verkar inte finnas så många gulmjölkiga att välja på.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone