0 304 visningar

5 svar

Sotvaxskivling??!!

Arne

30 sep 2006 kl. 20:04

Kan någon bekräfta eller dementera om detta är sotvaxskivling.

0

Gunilla

30 sep 2006 kl. 20:09

Absolut!

0

Alf Pallin

30 sep 2006 kl. 20:09

Jag vill påstå att det är sotvaxskivling.

0

Arne

30 sep 2006 kl. 20:11

Tack för svaren. Jag tror också att det är Sotvaxskivling. Jag har bara hittat den svampen en gång tidigare för några år sedan så jag vill uppdaterad. jag hittade den i mossa och båbärsris i barrskog.

0

Michael Krikorev

30 sep 2006 kl. 20:22

Håller med föregående talare, visst är det sotvaxing.

0

pfifferling

30 sep 2006 kl. 20:29

Jag brukar hitta dom lite var som i skogen bland blåbärsris och den är god så jag skulle säga ät upp den, den är ju lite mörk så det kan vara svårt att se den men när man fått på sig svampögonen så finns den där ofta flera stycken.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone