I den “vilda” delen av vår trädgård med gräs, vilda blommor, björk, hassel och avenbok har i år plötsligt kommit vita murkelliknande svampar. I Skåne, utanför Lund.
Svampen är luktlös. Har inte smakat på den.
Vad slags svamp är det?
Vit hattmurkla stämmer bra
Hej!
Jag har själv hittat vit hattmurkla dom två senaste gångerna i skogen, men aldrig innan. (Ignaberga samt söder om Sjöbo)
Verkar som det är ett år dom trivs. Tydligen ätbar, men värdet som matsvamp är det delade meningar om…..
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.