Denna kraftiga ticka växte på en död, liggande och mossig stam. Kan tyvärr inte avgöra trädslag, men där växer enbart lövträd och en mängd olika, såsom al, ek, lönn, lind mm. Tickan är mycket ojämn och gropig på ovansidan och har många olika färgskiftningar i olika lager. Undersidan är vit/ mycket ljus och mörknar vid tumning. Någon som vet eller har ett förslag på vad det är?
Tack Joachim! Platticka verkar troligt, jag har aldrig sett den så knölig och så brokig i färgen men har nu letat mig fram till att den även kan se ut så.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.