Hej!
Jag var ute idag och plockade vad jag trodde var karl-Johan men blev osäker när jag kom hem. Alla Karl-Johan jag har plockat tidigare har varit fulla av larver, även de minsta lilla svamparna har haft angrepp. När jag skar i de här jättestora svamparna var det knappt ett angrepp i foten och hatten var också i princip orörd vilket gjorde mig väldigt förbryllad? Är det något annat jag plockat?
Lägger fler bilder i tråden då jag inte förstod hur jag laddar upp fler samtidigt
Ja det stämmer!
Oftast är karljohan, precis som du säger, mycket angripna, men emellanåt hittar man jättefina exemplar. Det varierar också från år till år, vissa år kan de vara ovanligt fina.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.