0 598 visningar

4 svar

Björk-eller stensopp?

Kebnekajsa

27 sep 2022 kl. 08:21

Godmorgon! Jag blir inte klok på Stensopp. OM jag förstått rätt finns det 3 olika varianter av Stensopp. Är detta den bruna varianten? Eller den “riktiga” kastanjebruna? Eller är det en björksopp?
Den växer i tall-gran-och björkskog. Mossig mark, blåbärsris. I Sigtuna, Rävsta.

0

HLilja

27 sep 2022 kl. 08:28

Det är antingen rödbrun stensopp eller karljohan, det kan vara knepigt att se skillnad på de två. Jag har fått lära mig att på de äldre exemplaren av den rödbruna blir även rörmynningarna rödbruna.
Karljohan förekommer i enormt stora färgskiftningar, från ljust gulbruna, nästintill vita till riktigt mörka och allt däremellan.

0

Kebnekajsa

27 sep 2022 kl. 08:58

Men är inte stensopp och Karl-Johan samma svamp?

0

HLilja

27 sep 2022 kl. 09:10

Jo, det stämmer, karljohan och stensopp är samma sak, men det finns fler stensoppar som har andra tilläggsnamn… Karljohan heter bara stensopp.
Rödbrun stensopp är inte detsamma som karljohan. En annan är finluden stensopp. Dessutom finns det en svartbrun, som kanske var den du syftade på i din fråga. Den är väldigt ovanlig, själv har jag aldrig sett den.

0

Jan A Uppsala

27 sep 2022 kl. 10:54

Den rödbruna är ffa en “tallsvamp”; karljohan, den “vanliga” stensoppen, är inte så noga med mykorrhiza-partnern utan är/kan vara “sambo” också med bl.a. björk (t.o.m. ovan trädgränsen) . Granen är dock den vanligaste partnern.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone