0 499 visningar

2 svar

Vit sopp och champinjon?

Dennadär

2 okt 2022 kl. 14:35

Hittade dess okända svampar en i skogen. Fick lite brott så kunde tyvär inte få med bättre bilder.

Den vita soppen växte närmast björk och gran, men bara ett par meter från en bok, tall och ek. Trodde den var en angripen karljohan först men. Men verkade fullt frisk vid närmare inspektion. Blev rödbrun vid tumning, men såg nästan lite blå ut i ett snigelbett. Hatthuden hängde ner med en lite flik nedan för rören. Foten verkade inte riktigt sträv, var nästan som det var det svampiga köttet utan någon yttre tät yta.

Skivlingen växte vid foten av en gran var lätt konkav på hatten och rödaktig på kanten och lite guldbrun i mitten, trodde det var en urblekt jätte kremla först. Men när jag plockade upp den hade den en stor mjuk men hållbar ring och rödbruna skivor. Liten klumpaktig fot men inga höljrester. Tyckte först jag kände en anis/lakrists aktig doft när jag plockade den, men sen kände jag inget. Skrapade på foten och den blev svart, men var mer som jag skrapade bort ett vitt yttre och att den var svart under mer än att den svartnade. Vad kan det vara? Tänkte först giftchampinjon, men doften stämde inte och den gulnade inte, snarare rodnade kanske väldigt lätt

0

Eva B

29 aug 2023 kl. 22:26

Hittade två st i dag i Storulvån, Jämtlandsfjällen.
Har sett att någon kallar den för Rensopp.

0

I.N.

30 aug 2023 kl. 11:59

Eva B: Starta i en ny tråd nästa gång om du har fler frågor!..INTE i andras inlägg!..Omöjligt att veta vilka svampar de eventuella svaren då avser??

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone